iciHaiti - Security : Strategic Meeting of PoliTour

iciHaiti - DR : 163 Haitians deported during migratory control

iciHaiti - Petit-Goâve : Non-stop demonstrations announced at Barrettes

iciHaiti - Technology : International Day of Young Women in the ICT sector

iciHaiti - Tourism : Annual Regional Conference of Rotary Clubs of the Caribbean in Haiti


more news


Haiti - News : Zapping...

Haiti - Football : Results and rankings of the 12th day of CHFP

Haiti - Politic : The new Minister of the Interior takes office

Haiti - Environment : Haiti prepares for the International Conference on Climate Change

Haiti - Security : The US supports the Haitian Coast Guard


more news


Haiti - FLASH : Results of elections 1/3 senate, complementary legislative...
05/12/2016 05:26:34

Haiti - FLASH : Results of elections 1/3 senate, complementary legislative...
The Provisional Electoral Council, in accordance with Article 171.1 of the Electoral Decree of 2 March 2015, publishes the preliminary results of the first round of the third of the Senate, the complementary legislative and the municipal elections for the Commune of Cotes de Fer of 20 November 2016.

It should be noted that the elections for the Constituency of Roseaux, in Grand'Anse, will be resumed for the election of the deputy.

NOTE: Please note that these are preliminary results and may be subject to change at the end of the challenge period.

Results third Senate (1st round) - Preliminary results :

North East
Wanique Pierre (PHTK) 58.74% is elected in the first round

South East
Joseph Lambert (KONA) 53.78% is elected in the first round

West
Fednel Monchery (PHTK) 21.74%
Pierre Paul Patrice Dumont 18.68%

They will go to the second round because there is neither a majority nor an advance over their immediate pursuer equal to or greater than 25%.

North
Jean Marie Ralphe Fethiere (PHTK) 35.68%
Theodord Saintilus (Pitit Dessalines) 14.04%

They will go to the second round because there is neither a majority nor an advance over their immediate pursuer equal to or greater than 25%.

Centre
Rony Celestin (PHTK) 31.73%
Abel Descollines (KID) 18.89%

They will go to the second round because there is neither a majority nor an advance over their immediate pursuer equal to or greater than 25%.

Artibonite
Garcia Delva (AAA) 28.46%
Marc Antoine Aldorphe (Bouclier) 15.63%

They will go to the second round because there is neither a majority nor an advance over their immediate pursuer equal to or greater than 25%.

South
Pierre François Sildor (PHTK) 25.51%
Fritz Carlos Lebon (fanmi Lavalas) 25.33%

They will go to the second round because there is neither a majority nor an advance over their immediate pursuer equal to or greater than 25%.

Nippes
Denis Cadeau (Bouclier) 21.08%
Louberson Vilson (Fanmi Lavalas) 21.03%

They will go to the second round because there is neither a majority nor an advance over their immediate pursuer equal to or greater than 25%.

Grand Anse
Riche Andris (OPL) 30.77%
Jean Rigaud Bélizaire (Consortium) 28.46%

They will go to the second round because there is neither a majority nor an advance over their immediate pursuer equal to or greater than 25%.

North West
Kedlaire Augustin (PHTK) 33.62%
Francois Lucas Sainvil (MOSANOH) 15.79%

They will go to the second round because there is neither a majority nor an advance over their immediate pursuer equal to or greater than 25%.

Senate Results complementary legislative(2nd turn) - Preliminary Results :

Centre
Willot Joseph (PHTK) 38.68% is elected
Wilfrid Gelin (PHTK) 23.77% is elected

Grand'Anse
Guy Philippe (Consortium) 35.46% is elected
Sorel Jacinthe (Inite Patriyotik) 29.64% is elected

North
Dieudonne Etienne Luma (PHTK) 34.94% is elected
Nawoon Marcellus (BOUCLIER) 31.21% is elected

Results Deputy complementary legislative (2nd turn) - Preliminary results :

Saint Marc (Artibonite), Samuel d'Haiti (KONA) 61.47% is elected
Verrettes (Artibonite), Gerard Paul Lormeus (PLATfÒM LEVE KANPE) 58.20% is elected
Côte-de-Fer (Sud Est), Roudy Devil (OPL) 64.00% is elected
Cabaret (Ouest), Joseph Manes Louis (Fanmi Lavalas) is elected
Archaie (Ouest), Pieere Fequiere Julien (CANAAN) 56.79% is elected
Cornillon (Ouest), Raymonde Rival (APLA) 55.10% is elected
Cité Soleil (Ouest), Lemaire Pierre 76.54% is elected
Gressier (Ouest), Joseph Antonio Vericain 56.41% is elected
Port-au-Prince 1er (Ouest), Roger Millien (Fanmi Lavalas) 32.84% is elected
Port-à-Piment (Sud), Daniel Letang (KID) 52.86% is elected
Camp-Perrin/Maniche (Sud), Bertin Augustin (VERITE) 66.53% is elected
Jérémie (Grand Anse), St Jean Marie Gladice Lundy (BOUCLIER) 53.31% is elected
Plaisance (Nord), Audne Alcide (VERITE) 52.22% is elected
Marigot (Sud), Dieudonne Lherisson (PHTK) is elected
Môle Saint-Nicolas (Nord Ouest), Yves Dupras (VERITE) 58.52% is elected
Port Margot (Nord), Philome Hilaire Fanfan (PHTK) 51.87% is elected
Dondon (Nord), Hermogene Daniel (FUSION) 54.58% is elected
Saint Raphael (Nord), Jean-Wilfrid Borgella (PHTK) 59.09% is elected
Acul du Nord (Nord), Rodney Charles (Pitiy Dessalines) 53.76% is elected
Grande Rivière du Nord/Bahon, Jacques Julmioce (VERITE) 55.27% is elected
Boucan Carre (Centre), Jude Jean (PHTK) 53.15% is elected
Savanette/quartier Baptiste (Centre), Guerda Bellevue Benjamin Alexandre (APLA) 51.92% is elected
Desdunes (Artibonite), Baudelaire Noelsaint (OPL) 57.68% is elected
Petite Rivière de l'Artibonite (Artibonite), Prophane Victor (BOUCLIER) 54.20% is elected.

Municipal elections Côtes-de-Fer (2nd turn) - Preliminary results :
Côtes-de-Fer (South East), Francoeur Dalexis (OPL) 44.34% is elected

SL/ HaitiLibre

Twitter Facebook Rss
Send news to... Daily news...




Why HaitiLibre ? | Contact us | Français
Copyright © 2010 - 2018
Haitilibre.com